خالدنیوز خالدآباد

اخبار شهر زیارتی تاریخی خالدآباد , مشهد و مدفن امام زاده آقا علی عباس (ع)

خالدنیوز خالدآباد

اخبار شهر زیارتی تاریخی خالدآباد , مشهد و مدفن امام زاده آقا علی عباس (ع)

خالدنیوز خالدآباد

شهر زیارتی تاریخی خالدآباد یکی از شهرهای زیبا و کویری بخش امام زاده از توابع شهرستان نطنز می باشد . این شهر اولین شهر در ایران است که گواهینامه ی زیست محیطی یورو 14001 را به خود اختصاص داده است . این شهر هنرپرور که به شهر صدا نیز شهره است هنرمندان بزرگی در عرصه ی موسیقی به ایران و جهان معرفی کرده است . استاد ایرج و استاد مهدی خالدی از مفاخر هنر موسیقی خالدآبادی هستند . وجود بارگاه ملکوتی امام زاده آقا علی عباس در 8 کیلومتری این شهر بر معنویت آن افزوده است . چهل دختران حامی امام زاده خالدآبادی بوده اند و در روایات معتبر نقل شده است که پس از شهادت این بزرگوار در منطقه ی گود ریگ خالدآباد به دستور مامون عباسی , شیرزنان خالدآباد کمرهمت بسته اند تا همچون زنان بنی اسد که افتخار تدفین ابدان مطهر شهدای کربلا را در کارنامه ی خود دارند افتخار تدفین پیکر مطهر امام زاده آقا علی عباس را به کمک مردان رشیدشان در کارنامه ی خود برای همیشه ی تاریخ ثبت و ضبط نمایند . زبان مردم خالدآباد تات می باشد که قدیمی ترین زبان اصیل ایرانی است . خالدآباد بیش از هشتاد اثر تاریخی دارد که تنها 6 اثر به ثبت میراث فرهنگی رسیده است . تپه های باستانی مسی و ابوذر قدمتی 6 هزار ساله دارند .

آخرین نظرات
گردشگر در ابیانه

نطنز- مدیر پایگاه پژوهشی ابیانه گفت: طی ۹ روز از تعطیلات نوروزی ۹۰ هزار گردشگر و مسافر از اماکن دیدنی و آثار تاریخی روستای ابیانه بازدید کردند.

سیداحمد نجیبی در گفتگو با خبرنگار ایمنا از شهرستان نطنز، با بیان اینکه از ابتدای تعطیلات نوروز تا پایان روز هفتم ۹۰ هزار گردشگر و مسافر از شهرهای مختف کشور از اماکن دیدنی و آثار تاریخی روستای ابیانه بازدید کردند، اظهار کرد: در این مدت تعداد ۳۰۰ تخت اقامتی و هتل های موجود در روستا به صورت کامل در اختیار مسافران و گردشگران نوروزی قرار گرفت.

مدیر پایگاه پژوهشی ابیانه با بیان اینکه بیش از ۴۰۰ گردشگر خارجی از روستای ابیانه بازدید کرده اند، تصریح کرد: بالغ بر هفت هزار نفر از موزه مردم شناسی ابیانه دیدن کردند

.

نجیبی گفت: گردشگرانی که به ابیانه سفر کرده اند اغلب از کشورهای اروپا، آفریقا و آسیا از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا، لهستان، مغرب، سوییس، دانمارک، روسیه، مالزی، نروژ، اسپانیا، سوئد، انگلیس، هنگ کنک، نیوزیلند، نروژ، چین، اتریش، استرالیا، بلژیک، مکزیک، هلند، ژاپن، پرو، اسلواکی، پرتغال و ویتنام بوده اند.

همچنین محمد عادلی، دهیار ابیانه به خبرنگار ایمنا گفت: در ایام تعطیلات نوروز با هماهنگی شورای روستا و همکاری مسئولان شهرستان با توجه به محدود بودن فضای رفت و آمد وسایل نقیله به داخل روستا، تعدادی مینی بوس جهت رفاه حال گردشگران و مسافران نوروزی در ورودی روستا در نظر گرفته شد که به صورت رایگان به اماکن و بناهای تاریخی و دیدنی روستا انتقال داده شدند.

به گزارش ایمنا، ویرانه قلعه های باستانی، بازمانده دو آتشکده از زمان ساسانیان، سه مسجد قدیمی و خانه هایی بازمانده از دوره صفویه تا قاجاریه، نمونه هایی از آثار کهن در این روستا است؛ در مسجد جامع ابیانه منبری را که در سال ۴۶۶ ه.ق و محرابی چوبی که در سال ۴۷۷ه.ق ساخته شده، می توان دید.

آستان مقدس امامزادگان یحیی و عیسی (ع)، مسجد حاجتگاه از دوره صفویه، آسیاب های آبی منتسب به دوران قبل از صفویه، مسجد جامع ابیانه با ۹۶۰ سال قدمت دارای منبر و محرابی چوبی با خط نوشته های کوفی به قدمت یک هزار سال از آثار ثبتی و دیدنی این روستا به شمار می رود.

چهارطاقی آتشکده هارپاک، آب انبار ناره، مسجد پرزله متعلق به عصر ایلخانی، ساباط ها، وجود ۱۵۰ در چوبی از جنس درخت گردو و چنار با قدمت ۶۰۰ تا ۸۰۰ ساله و خانه های چهارصفه را می توان  از دیگر آثار تاریخی روستای ابیانه برشمرد.

ابیانه یکی از روستاهای بسیار زیبا و خوش آب و هوای اصفهان با قدمت یک هزار و ۵۰۰ ساله  است که در ۴۰ کیلومتری شمال غربی نطنز و در دامنه کوه کرکس قرار دارد؛ شکوه معماری بومی و سرشار از زیبایی این روستا، آن را در شمار نمونه‏‌های کم نظیر دیدنی‏ های جهان درآورده است.

ابیانه به معنای بیدستان است و به اعتبار آثار و بناهای تاریخی پرتنوعش در زمره استثنایی‌‏ترین روستاهای ایران به شمار آمده است.

روستای تاریخی ابیانه در مرداد ۱۳۵۴ با شماره ثبت ۱۰۸۹ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است

نظرات (۱)

بسم الله الّرحمن الرّحیم

مکتوبی از دارالخلافه و کدخدای بلده طَرقرود،مورخ 11 رجب المرجب 1265 شمسی 

به دارالخلافه بهیه بلده  طَرق رود، بتاریخ 11 رجب المرجب 1379 هجری خورشیدی

   جناب جلالت و نبالت، نصابا ،کفالت و کفایت انتسابا اعتضادا مشفقا،مهربانا،مکرّما ،مخلصا !

   به اقتضای سعایت و سعادت عالی جاه در قریب شش ماهی که آن جناب دوستدار و خادم ملت معظّم و مکرّم و مفخّم شهر طرق رود انتخاب شده اند،لازم آمد که به جواب فقرات خدمات عالی جاه مع مساعدت شورای معزّز اسلامی بلده الطرق رود مواردی در این کاغذ قلمی شود:

اوّل، به صلاح دولت و ملّت طرقرود در اولین نوروزگاه (پایلوت) و برای رفاه رعیّت و تفرّج و خوشحالی و قوام تجارت این مدینه و صرفه رعایا و اعیان و انصار،تفرّج اقارب و غربا و زیارت امامزادگان چهار بزرگوار علیهم السلام،ملاحظه و مشاهده قلعه باستانی،سلسله جبال کرکس ،بند طرق،صید ماهی ،چنار و سروین عظیم الجثه و قدیم السنه،قبرستانهای مسلمانان و گبریان،مساجد جمعه،هانی و خان پری، طبخ و توزیع اغذیه سنّتی و ماکولات و سیلِ البسه رجال و نساء ماضی اعم از تُمّان فراخ و کلاه نمدی و جلیقه و شلیته و چارقد و ظروف و کسب و کار  قدیمه،عمارت چهل دختران، موزه های طَرق و طار ،لعب بومی و محلی و امثالهم مهیّا شد؛

ثانی، رجاء واثق دارد عهود منعقده عالی جاه  به جهت معرّفی آثار قدیمه و جدیده طَرق با صدا و تصویر اصفهان و امثالهم مایه  تکدّر خلایق و ساکنان بلدات نطنز و باد و خالد آباد و بلاد و قراء اطراف و اکناف منتهی نشده و اِن شاء الله تعالی هرگز نخواهد شد.(اما در ماهها و سالهای آتی در طرق تکرار مکرر خواهد گردید)؛ بل موجبات کمال دوستی و اتّحاد دولت و ملّت نجیب و فهیمه و مکرّمه طرق رود با خلایق ذی شوکت و خانه خواه بلدات مذکور و ایضاً امثال ذلک خواهد شد؛

 

ثالث،از آنجاکه دوستدار ، ابداً طالب قطع  وکسر دوستی و مراوده بین همشهریان طرقی و حکومتین بلده نطنز و طرق رود و ایضاً بلده باد و خالد آباد و طرق نیست .بل مایل تشدید مبانی دوستی کامله الوداد و اتحاد بین ولایات اطراف سلسله جبال کرکس است تکلیف معظم الیها با درایت و فطانت تداوم به طریق اولی کما فی السابق و احسن الماضی باحسن الصّور بل اشد والتغلیظ بوده به جهت رعایت مصالح و خیر و صلاح ساکنین و مهاجرین و مجاورین چنین بادا؛

رابع، عالی جنابا رجاء واثق دارد که به هیچ وجه من الوجوه کم و کسر و جرح و تعدیلی در جهت منفی شدن روابط حسنه بین ملل و دول فوق الاشعار و ایضاً قراء و قصبات ورجوران و طار و نیه و مزده و آب سنجده وباغستان های علیا و سفلی وسرکپه و یحیی آیاد و آبکشه و لنبی و کهن و چلندق و ورزان و چال هاشم و گلسیا و لیاسن و سودین و سور و سایر بلاد و اماکن و اطراف واکناف بلده طرق رود حتی مورچه خورت و کلهرود و سُه و دهلر و بید مشک و باغمیران و چاه نی و نظام آباد و رحمت آباد و پابخت و فسخود و گُل آباد وگِل و مِل و شورغستان و ابیازن و میلاجرد و نسران و اسپیدان و مهاباد و طامه و اوره و خفر و جزن و مزرعه خطیر و آقا علی عباس(ع) و اریسمان و فمی و ده آباد و متین آباد و هنجن و چیمه و ولوگرد و بیدهند و فریزهند و ابیانه و طره و برز و یارند و وش و کمجان و مثلهم روا نخواهند داشت و در حد بضاعت مزجات و اِذن و اجازه مخلوق شهر در احوال اقوام و مقیمین آن جا مساعی جمیله خواهند نمود؛

خامس،الاحقرِ سرا پا تقصیر و گناه و مقیم در برزخ و محتاج دعا با نوشتن این رقعه مصدّع شدم ، زیاده چه زحمت دهد به جز دعای توفیق جهت عالی جاه فعّال ما یشاء بمنظور سعی مضاعف در  مقصد و غایت تکلیف و اختیار و حق، آسفالت کلیّه شوارع و طُرُق طَرق و بولوار طویل بلد و بلده شهید بهشتی ،حفر چاه به غایت عمیق بند و قنوات ده زیره و کهنجوه و واحداث تزریقات و دواخانه و مریضخانه یومیه و شبانه و امثالهم به قدر وسع و امکان حکومت مرکز و ایضاً مساعی جهت ایجاد سوق و دکاکین تخت کشی و قالی و گیوه بافی و سرت و بسته بندی زعفران و کارخانجات مفیده و صنایع جدیده و مستظرفه و  ادارات ثبت و محضر و تلمبه بنزین و تعطیلی معادن مضرّه و غرس اشجار فی محیط بندمملو ماء و نصب عَلَم کشور در اوج کمر مشرف بر مینجوین و احیاء و ثبت فرهنگ و رسوم قدیمه چند هزار ساله این دیار و امثال امور اسلامیه و خیریه و بلدیه و غیره با تصویب شورای اسلامیه و اجرای جناب عالی.

والسلام.تحریراً فی الیوم پنجشنبه11 رجب المرجب 1265 هجری شمسی دارالخلافه مدینه طَرق فی الآتی.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی